Jelenlegi hely

Önéletrajz írás - Ne kövesd el ezeket a hibákat!

Ha az alábbi hibákat nem követed el, már jó úton leszel egy profi önéletrajz felé. (Hát még akkor, ha végigmész a sikeres önéletrajzhoz vezető 13 lépésen!) Akár új életrajzot írsz, akár kritikus szemmel átnézed a meglévőt: érdemes megfogadnod az alábbi tanácsokat.

  •  Családi állapotod, gyermekeid száma - már az előszűrés idején diszkriminációra adhat okot, ezért inkább mellőzd ezek feltüntetését. (Egyes tanácsadók szerint az életkor/születési idő feltüntetésére sincs szükség.)
  • Ha a gyerekekkel otthon töltött idő alatt végig volt munkahelyed: nem kell kitérni a gyed-gyes igénybe vételére. (Ha nem volt munkahelyed, akkor nem tudod kikerülni.)
  • Ha fényképes önéletrajzot kérnek, hiba a családi fotóból kivágott kép, illetve minden olyan fénykép, ami a társkereső rovatba való (csábos mosoly, mély dekoltázs, spagettipántos nyári ruha).
     
  • Ne sorold fel azokat az iskolai végzettségeidet, melyekre az adott állás betöltéséhez nincs szükség és nincs is jelentőségük. (Ha elég az érettségi, felesleges feltüntetni a diplomá(i)dat, ha péknek jelentkezel, nincs jelentősége az autószerelő végzettségednek.)


 

  • Csak azokat a tulajdonságaidat (kompetenciák) sorold fel, amelyek az adott munkakör betöltéséhez szükségesek. A dinamikus, határozott egyéniség fontos lehet egy üzletkötői státusz elnyerésénél, de ha pénztárosnak jelentkezel, az udvariasság, megbízhatóság és pontosság sokkal lényegesebb jellemzők.
     
  • Ne ugyanazt az önéletrajzot küldd el a különböző állásokra! Minden megpályázott állás esetén szánj időt arra, hogy az adott álláshoz igazítsd az önéletrajzodat.
  • A hobbik felsorolása nem szükségszerű eleme az életrajznak, csak akkor érdemes kitérni rá, ha van olyan speciális elfoglaltságod, ami felkeltheti a HR-es érdeklődését, vagy előnyt jelenthet a konkrét állás megpályázásánál. Az olyan közhelyes szabadidős tevékenységeket, mint a zenehallgatás, barátok, olvasás stb. inkább töröld/hagyd ki a pályázatodból.
  • Ne legyél álszerény: ha valaha publikáltál, előadtál valahol, esetleg díjat kaptál: mindenképpen szerepeltesd. A korábbi munkahelyeiden elért eredményeidet se hallgasd el!
  • Kerüld a nyelvtani, helyesírási hibákat!
  • Ne hagyd figyelmen kívül az álláshirdetésben szereplő, önéletrajzzal kapcsolatos megkötéseket, akár formai, akár tartalmi elvárásokról van szó. (Ha kézzel írott életrajzot kérnek, más első körben kiesel a rostán, ha géppel írt életrajzot küldesz.)
  • Ne használj komolytalan, baráti levelezésre való, gyakran viccesen hangzó e-mail címet elérhetőségeid megadásánál. Kerüld a beceneveket, kicsinyítő képzős neveket, a legjobb, ha e-mail címedben a teljes neved szerepel. Ha az már foglalt, egészítsd ki valamilyen számmal.
  • Ne adj meg valótlan adatokat, mert nagyon kellemetlen helyzetbe hozhatod magad az interjún. (Számolj azzal, hogy nyelvtudásodat próbára teszik, vagy rákérdeznek a legutóbb olvasott könyvedre, ha az olvasást jelölted meg hobbiként.) Ha valamilyen adatra nem emlékszel, inkább kérdezd meg ex-kollégáidat.
  •  Kerüld a cirádás betűket és színes kiemeléseket.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére