Jelenlegi hely

5 tipp a gyermekek készségeinek hatékony fejlesztésére

A gyerekek képességeinek és készségeinek fejlesztése már a születéstől kezdve rendkívül fontos, hiszen az első években az agy intenzíven fejlődik. Ebben az időszakban a csecsemők és kisgyerekek gyorsan sajátítanak el új mozdulatokat, hangokat és összefüggéseket, amelyek alapvetőek a későbbi tanulási folyamatokhoz. A szülők számára kulcsfontosságú, hogy olyan játékokat és eszközöket válasszanak, amelyek segítik ezeket a fejlődési lépéseket. A tudatosan kiválasztott fejlesztő játékok nemcsak szórakoztatóak, de hozzájárulnak a finommotoros, kognitív, szociális és nyelvi képességek kialakításához is. Az ilyen típusú játékokkal a gyerekek természetes kíváncsiságuk révén játszva tanulnak, miközben olyan fontos készségeket sajátítanak el, amelyek az óvodai, iskolai és későbbi életük során is hasznosak lesznek.

Fő képességek és készségek kisgyerekkorban

Nézzük, hogy melyek azok a fő területek, melyekről nap mint nap hallunk szülőként, de talán még soha nem gondoltunk bele így átfogóan, hogy mennyi mindenre érdemes kiemelten figyelni!

Finommotoros készségek

Talán ezt halljuk legtöbbet az összes közül, így kezdjük ezzel! A finommotorikus készségek azok a finom, precíz mozgások, amelyekhez a kéz, ujjak és csukló koordinált együttműködése szükséges. Az apró mozgások elsajátítása alapvető ahhoz, hogy a gyermekek önállóak legyenek, például fel tudjanak öltözni, egyenek vagy írjanak a későbbiekben. Ezek a képességek a mindennapi életvitel során is szükségesek, olyan egyszerű dolgok esetében is, mint például a tárgyak megfogása és mozgatása. Nagyon sokféleképpen fejleszthetjük a gyerekeket, akár saját készítésű eszközök segítségével is, annyi, de annyi lehetőség van rá, hogy felsorolni is lehetetlen vállalkozás!

Az építőkockákkal való játék különösen hatékony a kéz-szem koordináció fejlesztésében, nem véletlen, hogy más ősidők óta alapvető, hogy a gyerekek építenek valamit. A Djeco játékok széles kínálatában is vannak építőjátékok, amik nemcsak szórakoztatóak, hanem arra ösztönzik a gyerekeket, hogy aprólékosan és pontosan illesszék össze a darabokat, ami javítja a kézügyességet.

Kognitív képességek

Árgus szemekkel szokták figyelni a szülők a gyermekük ezen képességeit, hiszen mindenki azt szeretné, hogy a legféltettebb kincse nem csak a világon a legszebb, de a legokosabb is legyen (természetesen vicces túlzás ez, de biztosan mindenki érti, mire gondolunk). Ide tartozik az, hogy megértsék a világot, összefüggéseket találjanak, valamint logikai és matematikai gondolkodásukat fejlesszék. A memória, figyelem és koncentráció is szorosan ehhez köthető, ezeket pedig mind tudjuk játékosan fejleszteni. Ez a legszebb valójában az egész fejlesztésben: mindent képesek vagyunk játékosan megoldani.

Mozgáskoordinációs képességek

Ez is nagyon fontos, nem csak nekünk, hanem védőnői és orvosi szempontból is. Ugyan minden gyermek a maga csodálatos ütemében fejlődik, fontos, hogy vannak mérföldkövek, amit meg kell ugraniuk egy bizonyos időszakig. A nagymozgásos képességek a testmozgás során fejlődnek. Ezek olyan tevékenységek, mint a járás, futás, ugrálás vagy mászás. Az egyensúly és koordináció fejlesztése szintén elengedhetetlen, különösen a gyermekek számára a sportban vagy a szabad mozgás során. A játszótereknek is ez a kiemelt szerepük azon túl, hogy megfelelően szocializálódjanak: hogy a nagymozgásos fejlődést elősegítsék a megfelelő eszközökkel.

Szociális készségek

Az előző pontot folytatva érdemes kitérni erre is, hiszen azt szeretnénk, hogy gyermekünk lehetőleg ne legyen zárkózott, hanem legyen életrevaló és az emberek felé nyitott, szeressen más gyerekekkel játszani és meg tudja állni a helyét akkor, ha majd bekerül a közösségbe. Egy idő után meg kell tanulniuk, hogyan lépjenek kapcsolatba másokkal, hogyan osszák meg a dolgaikat (ez 2 éves kor környékén nagyon nehéz számukra), és hogyan kommunikáljanak. Az érzelmi intelligencia fejlesztése is elengedhetetlen, hiszen segíti a gyermeket az empátia kialakításában és a konfliktusok kezelésében. Úgy tudunk segíteni nekik, ha minél többet visszük őket közösségbe és megadjuk a teret és lehetőséget arra, hogy ismerkedjenek a kortársaikkal.

Nyelvi készségek

Ide tartozik az anyanyelv elsajátítása, a szókincs bővítése és a beszédértés fejlesztése, amelyek az óvodás korosztályban különösen fontosak, de a babakorban a kis „szókezdemények” is ide sorolhatók, hiszen ebből történik meg aztán a csoda: a beszéd megindulása. Rengeteg olvasással pedig mi is hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy gördülékenyebben menjen ez a fejlődés!

Most pedig foglaljuk össze, hogyan is tudunk mi magunk segíteni a gyerekeknek a képességeik fejlesztésében!

Építsünk minél többet velük: az építőkockák és puzzle-játékok kiválóan fejlesztik a finommotoros készségeket. Használjunk különböző formájú és méretű elemeket, hogy minél több mindent megtapasztalhassanak a gyerekek! A természeti kincseket is lehet ám építésre használni: mutassuk meg, mi mindent lehet kavicsokból, ágakból létrehozni egy délutáni séta során!

Alkossunk mindenfélét velük: a festés, rajzolás és gyurmázás kiválóan fejleszti a kéz-szem koordinációt és a kreativitást. Sok csodás márka művészeti készletei segítenek a gyerekeknek abban, hogy fejlesszék művészi érzéküket. Minél többféle színt és textúrát alkalmazunk, annál jobb!

Szerepjátékok játszása: a szociális és érzelmi készségek fejlesztése érdekében a szerepjátékok nagyon hasznosak. A szerepjátékok során a gyerekek megtanulják, hogyan oldjanak meg konfliktusokat, hogyan kommunikáljanak másokkal.

Játsszunk logikai játékokat vagy társasozzunk: a társasjátékok segítik a gyerekeket abban, hogy megtanulják a szabálykövetést, a türelmet és az együttműködést. Játszani jó, de együtt játszani még jobb: üljünk le minél többet velük és legyen a családi rutin része, hogy minőségi időt eltöltve együtt játszunk!

Játék a szabadban: a természetben való játék segít a mozgáskoordináció fejlesztésében. Az ugrálás, futás, labdázás mind-mind fontos része a nagymozgások fejlesztésének. Ha napi 2 alkalommal lehetőségük van a szabadban lenni a gyerekeknek, az nagyon meg tudja magát hálálni! 

Bárhogy is van, egy szülő számára fontos, hogy gyermekének megadja a lehetőséget arra, hogy kihozza magából a legjobbat. Senki más nem támogathatja őket ebben jobban, mint mi. A mi kezünkben van a sorsuk és fel kell ismernünk, ha valamiben segíteni tudunk nekik: törekedjünk hát erre, és arra, hogy minél több időt töltsünk el velük!

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincsen semmi bajunk?

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincs semmi bajunk?

Azért, hogy ne is legyen! - Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása
Süsü mesés világa

Süsü mesés világa

Pályázat típusa: rajzpályázatBeküldési határidő: 2024. szeptember 30.Korcsoport: 4-10 éves korosztály számára
Titkos macskarandi

Titkos macskarandi

Pályázat típusa: alkotópályázatBeküldési határidő: 2024. szeptember 18.Korcsoport: áltatános iskola felső tagozatos gyermekek
Macskarikatúra pályázat

Macskarikatúra pályázat

Pályázat típusa: alkotópályázatBeküldési határidő: 2024. szeptember 18.Korcsoport: középiskolás fiataloknak és felnőtteknek
Ugrás az oldal tetejére