Jelenlegi hely

Születésnapi ünnep és kenyérfesztivál a Göcseji Falumúzeumban

Népzenei programokkal, kirakodóvásárral, kenyérszegéssel készülnek augusztus huszadikára a zalaegerszegi Göcseji Falumúzeumban: a szabadtéri kiállítóhelyen ezen a napon ünneplik a magyar államiság, az új kenyér és a falumúzeum születésnapját.

 Kostyál László, a falumúzeum igazgatóhelyettese a csütörtöki programismertető sajtótájékoztatón elmondta, hogy az államalapítás napján a magyarság egységét és Szent István születésnapját ünnepli az ország. Hozzátette: a Göcseji Falumúzeum - az ország első szabadtéri néprajzi kiállítóhelye - 1968. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit, ezért a hagyományoknak megfelelően ezen a napon ünneplik a skanzen születésnapját is.

Hozzáfűzte: Szent István-naphoz kapcsolódik a kenyér ünnepe is. A hagyományok szerint augusztus 20-án sütöttek először és szegték meg az új búzából készült kenyeret.

Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Zala megyei elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a NAK búzagyűjtéssel csatlakozott a falumúzeumi programsorozathoz. A gyűjtőpontokról - a tüskeszentpéteri raktárépületből, Muraszemenyéről és a ságodi telephelyről - a felajánlott kenyérgabonát a tüskeszentpéteri malomba szállították, ahol már el is kezdődött a 8 tonnányi búza őrlése - tette hozzá.

A liszt egy részét a Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz, valamint a gyermekétkeztetéssel foglalkozó karitatív szervezetekhez juttatják el. Egy zsáknyi búzát postai úton juttatnak el Mohácsra, így augusztus 16-án, az országos összeöntéskor a zalai búza is bekerül majd abba a lisztbe, amelyből a Magyarok kenyerét készítik el.

A zalai lisztből egyébként egy helyi pékség is megsüti a Magyarok kenyerét, a nemzetei egység jelképeként a sót az erdélyi Parajdról, a sóbányából hozott sóval ízesítik - mondta el Süle Katalin.

A frissen sült kenyeret augusztus 20-án a Göcseji Falumúzeumban tartott ünnepségen szegik meg. A program keretében délután ifj. Horváth Károly és Laposa Judit ad népzenei műsort, majd a német származású Alexander Horsch és barátai lépnek színpadra. Négy év után ismét a falumúzeum vendége lesz a Hétrét együttes.

A nap folyamán íjász bemutatót, játszóházakat, kirakodóvásárt tartanak, bemutatják a kézműves termékeket, emellett a Vöröskereszt szervezésében véradásra is lesz lehetőség.

 

Forrás: MTI

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére