Kostyál László, a falumúzeum igazgatóhelyettese a csütörtöki programismertető sajtótájékoztatón elmondta, hogy az államalapítás napján a magyarság egységét és Szent István születésnapját ünnepli az ország. Hozzátette: a Göcseji Falumúzeum - az ország első szabadtéri néprajzi kiállítóhelye - 1968. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit, ezért a hagyományoknak megfelelően ezen a napon ünneplik a skanzen születésnapját is.
Hozzáfűzte: Szent István-naphoz kapcsolódik a kenyér ünnepe is. A hagyományok szerint augusztus 20-án sütöttek először és szegték meg az új búzából készült kenyeret.
Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Zala megyei elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a NAK búzagyűjtéssel csatlakozott a falumúzeumi programsorozathoz. A gyűjtőpontokról - a tüskeszentpéteri raktárépületből, Muraszemenyéről és a ságodi telephelyről - a felajánlott kenyérgabonát a tüskeszentpéteri malomba szállították, ahol már el is kezdődött a 8 tonnányi búza őrlése - tette hozzá.
A liszt egy részét a Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz, valamint a gyermekétkeztetéssel foglalkozó karitatív szervezetekhez juttatják el. Egy zsáknyi búzát postai úton juttatnak el Mohácsra, így augusztus 16-án, az országos összeöntéskor a zalai búza is bekerül majd abba a lisztbe, amelyből a Magyarok kenyerét készítik el.
A zalai lisztből egyébként egy helyi pékség is megsüti a Magyarok kenyerét, a nemzetei egység jelképeként a sót az erdélyi Parajdról, a sóbányából hozott sóval ízesítik - mondta el Süle Katalin.
A frissen sült kenyeret augusztus 20-án a Göcseji Falumúzeumban tartott ünnepségen szegik meg. A program keretében délután ifj. Horváth Károly és Laposa Judit ad népzenei műsort, majd a német származású Alexander Horsch és barátai lépnek színpadra. Négy év után ismét a falumúzeum vendége lesz a Hétrét együttes.
A nap folyamán íjász bemutatót, játszóházakat, kirakodóvásárt tartanak, bemutatják a kézműves termékeket, emellett a Vöröskereszt szervezésében véradásra is lesz lehetőség.
Forrás: MTI