Jelenlegi hely

Kövér László: a gyermekvállalás erkölcsi érték és nem csak az anyagiaktól függ

A gyermekvállalás erkölcsi érték és nem csak az anyagiak meglététől függ - mondta a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) csütörtöki budapesti ülésén Kövér László, az Országgyűlés elnöke, aki egyben az NFFT vezetője is.
Az ország népesedési helyzetének szentelt ülésen Kövér László rámutatott: társadalmi szemléletváltásra van szükség ahhoz, hogy a gyermekvállalást erkölcsi értéknek tekintsék az emberek Magyarországon.

Hozzátette: az európai civilizációs körbe tartozó népeknek a sorsa múlik azon, hogy megfelelően a helyére tudják-e tenni a család intézményét.
Fűrész Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a népesedés, a demográfia ügye hosszú távon egyik fontos meghatározó eleme a fenntartható fejlődésnek.


Felidézte: 2010 előtt a családpolitika csak a szociálpolitika részeként jelent meg az akkori kormányok különféle szakpolitikáiban. 2010-ben azonban paradigmaváltás történt: az új kormány - ahogyan azt az alaptörvény is kifejezi - szakított ezzel a gyakorlattal, és elválasztotta a családpolitikát a szociálpolitikától. A családpolitika ugyanis olyan horizontális terület, amely a fenntartható fejlődéshez hasonlóan gyakorlatilag minden területen, ágazatnál megjelenik valamilyen szinten - tette hozzá.


A demográfiai folyamatokról szólva elmondta: Magyarország népessége 35 éve csökken, most az országban több mint 800 ezerrel élnek kevesebben, mint 35 éve. A népesség fogyása azonban nemcsak Magyarországra, hanem egész Európára jellemző folyamat.
A magyar társadalom idősödő, amit az is mutat, hogy a 2001-es és a 2011-es népszámlálás közötti időszakban a 60 év felettiek száma 12 százalékkal nőtt. Ehhez képest a 14 év alatti korosztály létszáma 14 százalékkal csökkent. Eközben a születéskor várható élettartam folyamatosan emelkedik, évente 2-3 hónappal - közölte.


A születések száma 2014-ben 3,2 százalékkal emelkedett, míg tavaly 0,2 százalékkal született több gyerek - 91 700 -, mint az előző évben. Az idei első két hónapban is nőtt a születések száma az országban - ismertette a helyettes államtitkár, aki mindezt nagy eredménynek tartja annak fényében, hogy a szülőképes nők, illetve a gyerekvállalási korban lévő párok száma folyamatosan csökken.
A teljes termékenységi arányszám - ami azt mutatja meg, hogy egy párnak hány gyermeke születik - 2010-ben 1,26 volt, míg 2015-ben 1,44-re emelkedett, ami a gyermekvállalási kedv emelkedését mutatja - mondta Fűrész Tünde. Utalt ugyanakkor arra, hogy a következő 10-15 évben mintegy 20 százalékkal csökken azoknak a nőknek a száma, akik még tudnak gyermekeknek életet adni.


A halálozások száma 2010-2015. között kismértékben emelkedett, viszont ez év első két hónapjában csökkent - mondta.
Az ország népesedési helyzetén a kormány számos családpolitikai intézkedéssel kíván javítani - húzta alá a helyettes államtitkár. Ezen intézkedések egyik sarokköve a család és a munka egyensúlyának megteremtése. Ez az egyének számára és makroszinten egyaránt fontos - tette hozzá. Kifejtette, hogy a magyar társadalom a munkára és a családokra épül, mindehhez igazodik a családtámogatási rendszer is, amely komplex módon támogatja a családokat.
Emellett szeretnék azt is ösztönözni, hogy az idős emberek aktívan töltsék időskorukat, javuljon a nemzedékek közötti együttműködés. Biztosítani kívánják továbbá a nyugodt öregkort, azzal, hogy a nyugdíjak reálértékét megőrzik. Fűrész Tünde rámutatott arra, hogy a nyugdíjak 2011 és 2016 között több mint 21 százalékkal nőttek.
    

Az NFFT két másik napirendi pontot is megvitatott. A testület a hazai fenntarthatósági intézményrendszerről hallgatott meg beszámolót V. Németh Zsolttól, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkárától, aki elmondta: az előző uniós költségvetési időszakhoz képest a mostani - 2014-2020-as - időszakban 500 milliárd forinttal több, 2800 milliárd forint jut e terület finanszírozására.
Bartus Gábor, az NFFT titkára - összegezve a testület 2013 és 2015 közötti tevékenységét - kiemelte, hogy nőtt az NFFT munkájának elismertsége mind itthon, mind pedig külföldön. Az utóbbit az is jelzi, hogy az Interparlamentáris Unió Budapesten tartja következő - jövő tavaszi - regionális ülését, amely a klímaváltozással és a fenntartható fejlődéssel foglalkozik majd.

 

forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Ugrás az oldal tetejére