Jelenlegi hely

A népmese napja és apró történetek a meséről

Idén 17 éve, hogy szeptember 30., Benedek Elek születésnapja a népmese napja. Hoztunk Nektek sok apró érdekességet a népmesékről.

A Magyar Olvasástársaság kezdeményezte jeles nap célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé.

„Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését. Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az eleinktők kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is feltétlenül megőrzendő, mesebeli kincseket!” (Részlet a Magyar Olvasástársaság 2005-ös felhívásából)

Apró-cseprő színes hírek a népmeséről

A legismertebb magyar író

A világban a legismertebb magyar író Orczy Emma bárónő, aki az 1890-es években lefordította angolra a magyar tündérmeséket és saját festményeivel illusztrálta azt. Később a Vörös Pimpernel regényeivel aratott világsikert. A Vénusz bolygón kráter őrzi a nevét.

Túl az Óperencián hely létezik?

Az "Óperenciás tengeren túl" valós területet jelöl: a magyar népmesékben gyakori szófordulat valószínűleg az "Ober Enns", vagyis "túl az Enns folyón" kifejezésből származik. Az Enns folyó Felső-Ausztria és Alsó-Ausztria természetes határát képezi.

A népmese weboldala

A népmesének weboldala a nepmesek.hu és Facebook oldala is van. Honlapjukon több ezer népmese, monda közül keresheted meg a kedvenceidet és olvashatod fel csemetéidnek akár mobilról/tabletről is. Videótárukban a Magyar népmesék epizódjait is megtekintheted, galériájukban pedig az elmúlt évek rajzpályázatainak díjnyertes alkotásai közül szemezgethetsz.

 

Népmese olvasás a népmese napján

A Facebook eseményt szeptember 30-án, 17 órától élvezhetitek ITT.

Benedek Elek meséi a neten

Olvastatok már Benedek Elek meséket? Ha nem, vagy esetleg nem emlékszel rá, legszebb meséit itt találjátok.

Népmesepontok az országban

Az ország nagyobb településein 2017-től folyamatosan létesülnek Népmesepontok. Célja, hogy a gyerekeket fogadva, interaktív irodalomórákat, meseórákat tartva hidat képezzenek mesei örökségünk és a mai gyerekek között. A kicsiny meseirodalmakat Debrecentől Székesfehérvárig, 14 helyen találjátok meg.

Magyar népmesék rajzfilmsorozat

A híres mesesorozat kihagyhatatlan: 1977-től készült Kecskeméten és 1980-tól ment a televízióban. A 100 részesre tervezett sorozat még most is készül, befejezését 2021-re tervezik. Egyes epizódok különböző neves nemzetközi fesztiválokon több is díjat nyertek.
Kezdetekben a mesélők a legkedveltebb magyar színészeink közül kerültek ki, mint Tolnay Klári, Bánhídi László, Avar István, Molnár Piroska. Majd a harmadik évadtól kizárólag Szabó Gyula lett a mesemondó 2014-ben bekövetkezett haláláig. A Jankovics Marcell teremtette ikonikus alkotóműhely nagy, egész estés rajzfilmekkel is dicsekedhet, mint a Fehérlófia vagy a János vitéz.

Meseválogatás az Év Gyerekkönyve

A Díjat Zalka 2020-ban Csenge Virág: Ribizli a világ végén - Régi magyar népmesék mai gyerekeknek (Móra Kiadó) című népmese gyűjteménye nyerte. Az író-szerkesztő nemzetközi mesemondó. Külföldi fellépésein magyar meséket mond három nyelven, cserébe haza hozza más országok, más kultúrák meséit, történeteit, több nemzetközi mesemondó szervezetben képviseli Magyarországot. A Ribizli a világ végén csupa rendhagyó hős és hősnő népmesekincsünk rejtett zugaiból.

Az író gördülékeny stílusban újramesélt, minden motívumában hiteles forrásokat felhasználó történetei közül több korábban sohasem jelent meg nyomtatásban. A gyűjtemény kiterjed az egész magyar nyelvterületre, Szigetköztől Székelyföldig, Vajdaságtól Kárpátaljáig, képviselve a magyar nyelvű mesehagyomány lenyűgöző szépségét és gazdagságát.

„Az olvasás világában segítő, tanító táltosunkként repítenek a népmesék.
A kisgyermekkorban hallott, majd egyre jobban megismert mesék a későbbi sikeres próbatételek zálogai.
Így adnak az anyák hamuba sült pogácsát, s az apák felszerszámozott lovat gyerekeiknek!”

Olvassunk naponta mesét a gyermekeknek!

ADL - Debrecenimami -

Forrás: Wikipedia; Nepmese.hu; Nepmesepont.hu; Eduline.hu; Nepmesenapja.hu; pim.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére