Jelenlegi hely

Madáretetés helyesen: ezekre figyelj!

Újra „hűvös szelek járnak, s nagy bánata van a cinege madárnak” – főleg akkor, ha hideg reggelen a madáretetőt üresen találja. Tél kezdetén sokan felteszik az ilyenkor aktuális kérdéseket a madáretetéssel kapcsolatban. Nézzük a leggyakoribbakat!

Mikor kezdjük a madarak etetését?

December elején már el lehet kezdeni, de legalábbis amikor az idő már igazán téliesre változik, azaz erősen zúzmarásak a növények, ónos eső borítja be a fák ágait, törzseit, vagy leesett az első hó.

Fontos szabály, ha elkezdtük az etetést, akkor azt folyamatosan végezzük a tél végéig! Enyhébb napokon kevesebbet, hideg napokon többet szórjunk az etetőbe.

Az is fontos, hogy reggel mindig legyen eleség a madáretetőben, mert a hideg éjszaka nagyon lezsarolja a madárkák kis testét. Az itatásról pedig télen se feledkezzünk meg, mert az ilyenkor is legalább annyira fontos, mint nyáron.

Mivel etessünk?

Legegyszerűbb, ha napraforgót adunk, de ha az nincs, akkor lehet tökmagot, diót, sótlan, füstöletlen szalonnát, faggyút, vajat, túrót, zsiradékot vagy nyers húst is.

A rigóféléknek apróra vágott almát, körtét, bodzabogyót, csipkebogyót, berkenyét, szőlőt vagy főtt zöldségféléket.

Ne etessünk kenyeret, kiflit, kalácsot, morzsát és egyéb, lisztből készült ételeket, füstölt- és fűszeres húsokat, mert gyomor- és bélgyulladást kaphatnak a madarak!

Van-e verébmentes etető?

Nincs, de nem is baj, mivel „a veréb is madár” szokták mondani és ez így is van. Szaporodási időszakban ők is rengeteg kártékony rovart fogyasztanak. Ne haragudjunk hát rájuk, ha télen ott dölyfösködnek az etetőben.

Az alulról nyíló etetőket nem nagyon szeretik, ezért ilyeneket érdemes alkalmazni, aki nagyon nem szeretne verebet etetni.

Díszes madársereget figyelhetünk meg etetőnkön, ha betartjuk az etetés alapszabályait és a macskamentességet is próbáljuk biztosítani.

Széncinegék, kék cinegék, esetleg barátcinegék, zöldikék, tengelicek, erdei- és fenyőpintyek, mezei- és házi verebek, harkályok, valamint parkok, erdők közelében csuszkák, őszapók, meggyvágók, vörösbegyek lehetnek a vendégeink.

A földre szórt eleség között a magevők mellett a fekete rigók, fenyőrigók és gerlék szoktak kutatni.

Szerző: Kovács Sándor - Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, természetvédelmi őr

Képek forrása: Pixabay

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére