Jelenlegi hely

Mikor kezdődik meg a gyermekek tanítása?

Ez egy megtévesztő kérdés lehet! A tanulás már születés előtti időszakra visszanyúlik.
Szülők ezreihez hasonlóan első hallásra talán te is szkeptikusan állsz a témához.

Anyaméh egy érzékszervi játszótér

Baba számára az anyaméh egy érzékszervi játszótér. Reagál a hangokra, az elfogyasztott ételeket a köldökzsinóron keresztül ízlelgeti. A babák már felkészülnek a születés utáni életre.

Magzatok már az anyaméhben játszanak. Igaz nincs nagy “játszóterük”, de szórakoztatják magukat: szopják a kezüket, az ujjukat, lábukkal megnyomják a méhfalat, ha megfogjuk a lábát, akkor elrántja. Mozog és forgolódik a magzatvízben. Ezek a játékok segítik a magzatot a fontos reflexek kialakításában.

Az élet az anyaméhben nagyon aktív és interaktív.

Mit lehet tenni a szülés előtt?

Az első és legfontosabb dolog, hogy a kismama fordítson kellő figyelmet az egészségére. Az anya fizikai és érzelmi jóléte közvetlen hatással van a magzat egészségére.

  • Sokat pihenni: alvásigény exponenciálisan megnő, különösen a várandóság korai szakaszában. A testben egy új élet kezdődik, és óriási munka megy végbe.
  • Egészségesen táplálkozni: sok zöldség fogyasztása, halat rendszeresen étkezni (olyat, ami nem tartalmaz higanyt), mert esszenciális zsírsavakban gazdag, mely az agy növekedésére van hatással.
  • Nagyon fontos ilyenkor a folsav, a kalcium, vas és az Omega 3 esszenciális zsírsav.
  • Boldognak lenni: boldog, egészséges anyák hoznak a világra boldog, egészséges babákat.
  • Ha stresszesnek érzi magát az anya, akkor segíthet egy meditáció, jóga, kedvenc zene hallgatása vagy a kedvenc Tv műsor megnézése.
  • Magzat érzékeinek ösztönzését a szülők  fokozhatják olvasással és énekléssel, íz és illat stimulációval, érintési és hang stimulációval.

 

Babák a leglelkesebb diákok

A babák szeretnek tanulni. Ha a tanórák izgalmasak és élvezetesek, azt észrevesszük rajtuk. Alig várják a foglalkozásokat, és egyre hosszabb ideig tudnak figyelni. A rendszeres gyakorlás fontos, de nem szabad kényszeríteni a tanulást. A legfontosabb, hogy a gyermeked élvezze a tanulást.

Gyakran halljuk ezt a kifejezést: kisgyerekek agya olyan, mint a szivacs. 

Minél fiatalabb az agy, annál képlékenyebb. Mindent, amit megtapasztal, magába szív. A gyerekek bármit képesek megtanulni, amit 5 érzékszervükkel (hallás, látás, tapintás, szaglás, ízlelés) megtapasztalnak. Amennyiben az oktatás folyamán változatos módokon stimuláljuk gyermekünket, egyrészt érdeklődésüket is fenntarthatjuk, másrészt az életük első néhány évében domináns szerepet játszó jobb agyféltekére is hatással vagyunk. Használd ki ezt, és teremts egy gazdag, ösztönző környezetet, hogy minél több érzékszervi tapasztalat érje babádat! Tudósok a megfigyeléseik alapján úgy gondolják, hogy a gyerekek agykapacitásának 50%-a az első 5-6 évben alakul ki.

A baba megtanulja az együttműködést a közös munkával, amely hatással van a csapatmunkára. Jó móka, és az egész családra is hatással van.

 

Hogyan működik?

Egészen három és fél éves korukig a gyerekek abban a fejlődési szakaszban vannak, amikor többnyire agyuk jobb agyféltekéjével észlelik a világot.

A jobb agyfélteke dominanciájára az alábbi dolgok jellemzőek:

  • a gyerekek megerőltetés nélkül
  • kevés ismétléssel
  • képesek új dolgokat és képességeket elsajátítani
  • és az információk közvetlenül a hosszútávú memóriában raktározódnak el.

Öt érzék egy-egy ajtó a baba agyának fejlesztéséhez

A szülőnek nagyon fontos szerepe van a babája agyának fejlesztésében. A csecsemő stimuláció segít javítani a baba figyelmét, memóriáját, kíváncsiságát, és az idegrendszer fejlődését. A baba közvetlen környezete lesz a legnagyobb hatással a baba fejlődésére. Biztostani kell, hogy a csecsemőket a lehető legtöbb inger érje az öt érzékszervükön keresztül: szem, fül, száj, orr és ujj.

A csecsemő ösztönzésére több lehetőség is létezik, melyekkel a babák idegrendszerét stimulálni lehet, mely lehetőséget biztosít a megfelelő idegkapcsolatok kialakítására.

Ezek közül néhány:

  • Akusztikus stimuláció – hanginger: zene hallgatása, idegen nyelv hallgatása
  • Vizuális stimuláció: csecsemők vizuális stimulációjának titka az erős kontrasztokban rejlik.
  • Fizikai stimuláció: testi és lelki fejlődés elválaszthatatlan egymástól. Születéskor az érintés az egyik legkifejlettebb érzék, mely fontos szerepet tölt be a kötődés elmélyítésében is.
  • Íz és illat stimuláció: babák szaglása születésüktől fogva jók. A embereket az illatukról körülbelül 1 héten belül felismerik. Az illat és az íz szorosan kapcsolódnak egymáshoz. Azok a csecsemők, akiket anyukájuk szoptat, megtapasztalhatják a különböző ízeket az anyatejen keresztül, mely segíthet a hozzátáplálásnál, hogy megszokja az ízeket. A szoptatás alatt olyan élelmiszereket célszerű fogyasztani, mely változatos ízű, és nem okozhat problémát a babának.
  • Olvasás és matematika: gyermekeknek már ebben a korai szakaszban meg lehet adni azt az ajándékot, hogy könnyed és egész életen át tartó műveltségre tegyen szert!

Ha tetszik a cikk, akkor kövess minket, mert még többet megtudhatsz a csecsemők korai fejlesztéséről!

Forrás: www.brillkids.com ; www.jovocsemetei.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére