Jelenlegi hely

A magyar családok közel 60 százalékában az édesanya végzi a gyermek körüli feladatokat

A magyar családok közel 60 százalékánál a gyermek körüli gondozási feladatokat nagyrészt, vagy teljes egészében az édesanya végzi,

A családok 40 százalékánál az édesapák is egyenlő részt vállalnak azokból - derül ki abból a reprezentatív felmérésből, amelyet a Sudocrem megbízásából 600 ember bevonásával készített el az Ipsos.

Az eredményeket ismertető keddi budapesti sajtótájékoztatón Závecz Tibor, az Ipsos Zrt. véleménykutatási igazgatója kiemelte: a párkapcsolatban élő, 6 évnél fiatalabb gyermekkel vagy gyermekekkel rendelkezőket kérdezték meg, kinek a feladatkörébe tartozik a kisgyermekek etetése, fürdetése, pelenkázása, vagy épp altatása.

Az "elméletet" tekintve a kisgyermeket nevelő családokban a szülők hasonlóan gondolkodnak arról, hogy a kicsik körüli teendők kinek a feladatkörébe tartoznak. A válaszadók döntő többsége, 68-77 százaléka (attól függően, hogy milyen feladatról van szó) úgy véli, hogy a gyerekek gondozása közös feladat kellene hogy legyen, amelyben az anya és az apa egyforma súllyal vesz részt.  Ebben a férfiak és a nők véleménye nem tér el egymástól. A válaszadók fennmaradó része szerint a gyermekgondozás inkább, vagy teljes egészében az anya dolga.

Závecz Tibor hozzátette ugyanakkor: sem a nők, sem a férfiak nem gondolják úgy, hogy a gyerekek gondozása inkább vagy teljes egészében az apa feladata lenne. A felsorolt feladatok (gyermek etetése, altatása, öltöztetése, fürdetése, pelenkázása) közül a fürdetés az, ahol egyáltalán felmerül, hogy többnyire vagy egészében az apa végezze ezt a tevékenységet. A megkérdezettek 5 százaléka szerint a fürdetés inkább a férfiak dolga kellene, hogy legyen.

A válaszadók elsősorban a pelenkázást és az öltöztetést tartják az anyák kompetenciájába tartozó feladatnak (31-32 százalék). Az altatást és etetést 27-28 százalék, a fürdetést pedig 18 százalék delegálná csaknem kizárólag a nőknek.

Megjegyezte, hogy a mindennapi gyakorlat az elmélettől eltérő képet mutat: a kisgyermekes családokban a - az ideálisnak tartott "egyenlő teherviseléshez" képest - a teendők többsége az anyákra hárul.

A férfiak körében nem volt olyan, aki - állítása szerint - a gyermek körüli teendők többségét intézte volna. 16 százalék szerint az anya végzett minden feladatot, további 71 százalék szerint pedig nagyon sokat segített az anya a gyermek körüli teendőkben. Mindez arra utal, hogy az apák elismerik az anyák gyermekek gondozása terén tett erőfeszítéseit - mondta Závecz Tibor.

A Sudocrem kutatásában a nők 10 százaléka nyilatkozott úgy, hogy mindent maga intézett a gyermek körül, további 17 százalék pedig, hogy majdnem mindent. Az apa részéről közepes mértékű segítséget 26 százalék, jelentős támogatást pedig 46 százalék érzékelt.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére