Jelenlegi hely

Babára várva

Szerencsések azok a párok, akikkel bőkezűen bánik a természet. Egy egészséges fiatal párnak 20-25 % esélye van arra, hogy kiegyensúlyozott nemi élet mellett megfoganjon szerelmük gyümölcse: egy új élet. Vannak olyanok, akiknek már az első hónap sikert hoz, és vannak, akiknek hónapokat, éveket kell várni a terhességre.

A petefészkekben egy nő élete során kb. 400 petesejt érik meg. És mégis... Egyre többen szembesülnek azzal a ténnyel, hogy hiába várják a gyermekáldást. Próbálkozások, praktikák sora és a hónap végén újra „megjön a menstruáció”. Szomorúság, csalódottság, sírás, hiábavalónak tűnő várakozás tölti be napjaikat. Másfél-két év védekezés nélküli házasélet után tartják indokoltnak, hogy szakembert kell felkeresni, és egy alapos kivizsgálással utána járni, hogy mi állhat a gyermektelenség hátterében.

Nem érdemes várni ennyi ideig, ha

  • a nő 35 évesnél idősebb
  • a férfi 45 évesnél idősebb
  • súlyosabb betegségeknél, amelyek a meddőséget okozhatják
  • a menstruációs ciklus szabálytalan, rendszertelen

Íme, néhány tanács, hogy merre is induljunk, ha fejünkben megszólal a vészharang:

  • keressük fel nőgyógyászunkat a nemi szervek vizsgálata miatt; kérjünk ultrahangvizsgálatot; petevezetékek átjárhatóságát vizsgáló képalkotó eljárást; endokrinológiai vizsgálatot (hormonszintek vérből való meghatározása).
  • férfiak esetében: spermakép vizsgálat (nemzőképesség vizsgálata), ha további vizsgálatok szükségesek, keressenek fel egy andrológus ill. urológus szakembert. Ha bebizonyosodik a meddőség, akkor érdemes felkeresni egy meddőségi központot, ahol szakemberek segítségével, jó eséllyel beköszönthet a várva várt terhesség.
     

S végül néhány praktika, ami segíthet:

  • hőmérőzés (ébredési hőmérséklet mérése az ovuláció megfigyelése érdekében)
  • Lh teszt: (az ovuláció idejének vizeletből történő meghatározására.)
  • ovulációs mikroszkóp (nyálat vagy méhnyakból vett cervix-váladékot kell az ovulációs mikroszkóp tárgylemezére felkenni, és a mintát 8-10 perces száradás után megtekinteni. Ha páfránylevelekre emlékeztető, szálkás képet látunk, az adott pillanatban termékenyek vagyunk, míg az amorf, körkörös formák a nem-termékeny napokat jelentik.)
  • petesejt érlelő tabletták (a petefészkek működését gyógyszeres úton serkentik)
  • stresszhelyzet elkerülése (sokszor pszichés okok miatt nem történik meg a megtermékenyülés)
  • sok pihenés, kikapcsolódás
     

Sok türelem és kitartás meghozhatja a gyümölcsét és magunkhoz ölelhetjük a kis CSODÁT, gyermekünket.

 

Szerző: Harsáczkiné Kovács Adrienn

Forrás: Bencsik Andrea: Várva várt babák

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére