Jelenlegi hely

Kupakrömi – kupakmemó, avagy bébiételes kupakok újrahasznosítva

Kinek ne lenne otthon, vagy az ismeretségi körében üres, csak a helyet foglaló bébiételes üveg, vagy kupak? Most egy könnyen kivitelezhető, akár gyerekkel is elkészíthető multifunkciós játékot mutatok be, ami kiváló időtöltés borongós, esős napokra.

Amikor kisfiamat vártam, megfogadtam, hogy bébiételt a gyereknek nem adok. Én? Soha. Inkább főzök, pürésítek, turmixolok és a helyi kistermelőktől vásárolok. Ezt azonban nem tudtam teljes mértékben betartani. Ha nyaralni mentünk, vagy elutaztunk a 100 km-re lévő nagymamihoz, keresztszülőkhöz, bizony előkerült a kisüveges kaja, annak ellenére, hogy majdnem három évig szopcsiztunk. Így aztán összegyűlt pár üveg, illetve kupak. Egy ideig raktároztam őket, majd kipattant a szikra az agyamból, hogy játékot csinálok belőle a kisfiamnak.

Kupakrömi – kupakmemó

Felhasznált anyagok:

  • bébiételes üveg kupakja
  • matt akrillfesték
  • matt lakk (elhagyható)
  • ecset
  • papír
  • ragasztó
  • színes filctoll

A játékkészítés menete:

  1. a kupakokat alaposan elmostam, majd ecetes öblítővízben fertőtlenítettem őket,
  2. kettéosztottam a kupakokat, úgy hogy az egyik kupacban biztosan ugyan annyi darab legyen. Ebből a kupacból memória játék készül, a másikból römi.
  3. alapos törölgetés és száradás után lefestettem őket. A memória játékra szánt kupakokhoz egy színt, a többihez különböző színeket használtam: piros, narancs, citrom, zöld, kék, barna. A fém kupakra a fényes festék nem jó, mert összeragadhatnak, ha egybe pakoljuk őket. Szóval, aki belevág a játék elkészítésébe, annak mindenképp a matt akrillfestéket ajánlom.
  4. a tökéletes fedés érdekében a színesebb kupakokat kétszer is átkentem,
  5. száradás után dekupázs lakkal lelakkoztam – itt is ajánlatos a matt lakk használata
  6. száradás után, a kupakok belsejébe kis papírkorongot ragasztottam esztétikai szempontból, mert egyes ételfélék, pl. a paradicsomos beszínezheti
  7. a römis felébe pöttyöket rajzoltam 1,2 illetve 3 pöttyöt, vegyesen piros, zöld és kék színű pöttyöket. A színes pöttyöknek annyi jelentősége van, hogy nagyobb gyerekek számára jobban kombinálható a játékszabály.
  8. a memória játékos felébe kis házikót, virágot, autót napocskát, hajót stb. rajzoltam a kupakokra, és mindegyikből 2-őt készítettem.

Miért multifunkciós?

  • a kisebbek építhetnek belőle tornyot,
  • a kupakokat színnel felfelé fordítva kirakható belőle házikó, virág, fa, stb.,
  • színek szerint is lehet csoportosítani,
  • a pöttyös kupakok esetében a pöttyök száma szerint is lehet csoportosítani a kupakokat,
  • a pöttyös verzióval a klasszikus römijáték szabályai szerint is lehet játszani  a nagyobb gyerekekkel,
  • a memóriás verzióval lehet memória, vagy akár párkereső játékot is játszani

Kupakrömi „szabály”:

  • fordítsuk pöttyökkel lefelé a kupakokat, majd mindegyik játékos húz 3 db-ot
  • a játékba akkor tud beszállni, ha vagy sort tud lerakni: 1,2,3 pötty egymás után, vagy pedig 3 db azonos pöttyöket tartalmazó kupakot: pl. 3 db egypöttyös korong.
  • aki nem tud beszállni a nála lévő kupakokkal, húz egyet. Halad a kör tovább, hamarosan mindenki belép majd a játékba.
  • ha minden játékos lerakta a 3 db első kupakot, akkor aki sorban következik, pakolhat le a nála lévő kupakokból maximum 3 db-ot, ha nem akar, akkor vehet fel 1 db-ot,
  • innentől már szabad a játék: lehet csak egyszínű sorokat kirakni, de lehet különböző színű pöttyökből is kirakni a sorokat. Lehet csak három azonos darabszámú pöttyöt egymás mellé rakni, lehet különböző színűeket is. Lehet egybeépíteni a kupakokat a lenti képek alapján. Sőt, így a legizgalmasabb.
  • kitalálhatunk pontozást is, ki hány kupakot rak le, annyi pontot kap. Vagy azonos színből kirakott sor 5 pont, nem azonos színből álló sor 3 pont. A pontozásos verzió már inkább nagyobb, a szabálykövető játékokat ismerő gyerekek számára alkalmas. Lehet új szabályokat is alkotni.

A játékkal a kisebbek, nagyobbak egyaránt játszhatnak. Családok számára is kitűnő játékötlet, apa a nagyobb gyerekkel memóriát játszik, a kicsi a már megtalált memóriapárokból pedig anyával építkezik. A felhasznált anyagok hobbyboltban beszerezhetők. A festék és a lakk is vízbázisú, egészségre káros anyagot nem tartalmaz. Akár kisgyerekkel is elkészíthető. Tökéletes program borongós, őszi napokra.

 

Készítsétek el bátran, akár csak úgy, akár ajándékba, akár adventi naptárba is hasznos ötlet lehet. A gyermeki játéknak csak a képzelet szab határt.

 

Szavak helyett beszéljenek a képek.

Kellemes alkotást és vidám játékot kívánok!

 

Auksziné Anita, rekrema.wordpress.com blog írója

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére