Jelenlegi hely

Képességfejlesztés, iskolaérettség - szülői rémisztgetés vagy komoly gond?

A két fogalom gyakran együtt jár, de mégsem jelenti ugyanazt. A családi és óvodai háttér, a születéskori körülmények és öröklött adottságok egyaránt befolyásolják a gyermekeink fejlődését. Mi az, ami ingyen, államilag jár, mit tehetünk mi szülők otthon? Cikkünk első része ezeket a kérdéseket boncolgatja.

Iskolaérettség vagy képességfejlesztés?

A gyermekek idegrendszeri érettségének és részképességei fejlettségét elvileg az óvodás időszakban folyamatosan nézik. Ha életkorának megfelelő, a jogszabályok alapján 6 évesen iskolába mehet. Ez az iskolaérettség.

A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv (Oktatási Hivatal) döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt.

Képességfejlesztésre akkor van szükség, ha az életkorban elvárható fejlettségi szinthez képest bármely területén eltérés mutatkozik.

Miért fontos felmérni a gyermek fejlettségi állapotát már óvodás korban?

Óvodások és általános iskolások esetében egyaránt előfordul, hogy egyes részképességeik fejlettsége eltér az életkorukra jellemző szinttől. Ezek az eltérések

  • hátráltathatják a gyermek további fejlődését,
  • nehezebbé tehetik számára az iskolakezdést,
  • komolyabb kudarcokhoz is vezethetnek a tanulásban.

Különösen fontos, ha a részképességek fejletlenségének gyanúja felmerül, mielőbb vigyük szakemberhez a tanulási készségek vizsgálatára.

Szülőként mi ismerjük legjobban a gyermekünket, nekünk kellene felfigyelni az eltérésekre?

De mire figyeljünk? Mi az, ami aggasztó lehet, eltérő az életkori sajátosságoktól?

Óvodás korban felmerülő gyanús jelek lehetnek:

  • ha bizonytalan a térbeli irányok meghatározásában (az normális, ha egy-egy alkalommal eltéveszti a bal és jobb oldalt, de az már nem, ha rendszeresen összekeveri a fő irányokat, fent-lent, előre, hátra stb.);
  • ha rendezetlen a mozgása (nem arra gondolunk, mikor ovis farsang után kiskecskék módjára zenére ugrabugrálnak a szoba közepén, inkább arra, ha rendszeresen túlmozgásos, szinte rezeg, koordinációs zavarai vannak);
  • ha nehézséget okoz számára az egyszerűbb sorrendek megjegyzése (többedszerre sem képes nyugalmi állapotban megjegyezni, hogy ki után következik a társasjátékban, hogy először dobni kell, aztán lépni);
  • ha nem szereti a memória- vagy társasjátékokat (ennek oka sokféle lehet, próbáljunk ki minél több játékot, kölcsönözhetünk is a helyi könyvtárból, az óvodától)
  • ha nem rajzol vagy színez szívesen;
  • ha nem köti le a meseolvasás, a hallott szöveg;
  • ha gyakran visszakérdez, mert nem érti, mit kell csinálnia;

Szintén problémára utalhat, ha 4-6 éves korban még nem alakul ki, hogy az esetek többségében a jobb vagy a bal kezét részesíti-e előnyben.

Mit vizsgál egy szakember?

Sok játékos feladaton, beszélgetésen, rajzoláson keresztül megnézi a gyermek

  • Nyelvi- kommunikációs kifejező képességét,
  • Játéktevékenységét,
  • Értelmi fejlettségét: figyelem, vizuális észlelés, auditív észlelés, időészlelés, memória,
  • Mozgását,
  • Jobb-bal szem-kéz-láb orientáltságát,
  • Szociális fejlettségét,
  • Önállóságát a gondozási tevékenységekben (étkezés, öltözködés, testápolás)

Például egy 5-6 éves felső csoportos gyermeknek tudnia kell lerajzolni a nagyobb testrészeket, legalább hetet, de még nem gond, ha a karja a törzséből nő ki, hiszen az arányokat már jóval nehezebb eltalálni.

Államilag jár?

Vannak gyerekek, akiknek speciális szükségleteik miatt kifejezetten jó, ha fejlesztő foglalkozásokon vesznek részt, amelyek nem tévesztendők össze a különórákkal.

Városi szinten a pedagógiai szakszolgálatoknál mindenképpen, de az óvodák többségében helyben elérhető logopédus, fejlesztő pedagógus, pszichológus, aki egyéni vagy kiscsoportos foglalkozáson segítenek a gyerekeknek.

Ezek a foglalkozások „járnak” a gyerekeknek. A logopédia és a gyógytorna kötelező annak, akiről a szűrővizsgálaton kiderül, hogy csak szakmai segítséggel tudja behozni a lemaradását.

Ha ezek a gyerekek már óvodáskorban megfelelő fejlesztésben részesülnek, iskoláskorukra elkerülhetők a részképesség-zavarból, beilleszkedési zavarból, megkésett beszédfejlődésből adódó problémák.

A gyermek hasonló problémáinak orvoslására természetesen az óvodai fejlesztésen kívül is igénybe vehetők különböző foglalkozások. Lehet ez torna, hangszeres mondókázás, finommotorikus képességekre épülő maszatolós játszóház, kézműveskedés, sakk, sporttevékenységek.

Cikkünk folytatása ITT olvasható.

ADL - Debrecenimami

ForrásForrás, Fotók; Fotó; listakép: pexels / kseniachernaya

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Hogy reagáld le, ha valaki az online térben provokál! - Így kezeld a beszólogatást!

Hogy reagáld le, ha valaki az online térben provokál téged! - Így kezeld a beszólogatást!

Posztolunk, csoportokban kommunikálunk, az online térben éljük az életünket, nem csak mi, hanem a gyerekeink is, és ha még most nem is mert még kicsi, akkor nemsokára, hidd el, ezt nem ússza meg senki…
Ugrás az oldal tetejére