Jelenlegi hely

Vállalkozó anyukák sorozat 2. rész

Folytatódik sorozatunk, ebben a részben Skolik Ágnes író, meseíró motiváló történetét olvashatjátok.

Skolik Ágnes vagyok, 56 éves, három gyermek édesanyja, és egy 2 éves kislány nagymamája. Gyermekkoromat Zalakomárban töltöttem, majd Nagykanizsára költöztem, utána pedig Liszóba. Jelenleg Liszó és Németország között ingázom, ahonnan 2019 tavaszán fogunk hazaköltözni.

Írni viszonylag későn, 40 éves korom körül kezdtem el. Bár az iskolában mindig jó voltam fogalmazásból, sokáig eszembe sem jutott, hogy megpróbálkozzam az írással. Gyermekeimnek sok-sok mesét olvastam az évek során. Nem csak este, hanem a nap bármely szakában, amikor kérték. Gyermekkoromban én is sok mesét hallottam, és sokat olvastam, így természetes volt, hogy nem telhet el nap mesézés nélkül.

Amikor írni kezdtem, meséket írtam először, aztán később novellákat, esszéket is, de a fő irány a meseírás maradt.

Meséim, verseim általában a természetről szólnak, állatokról, növényekről, a minket körülvevő környezetről, de írtam már népmesei elemekkel szőtt mesét is. Sok mese alapját a gyermekkori emlékekből merítettem, de vannak írásaim a kis unokámról, és a nagymamaságról is.

A mese tanít, nyugtat, szórakoztat. Ez a mondat jellemzi legjobban az írásaimat.

A mese tanít: a környezetünkről, állatokról, növényekről, az időjárás változásairól írok. Olyan dolgokról, amik körülöttünk vannak, de talán észre sem vesszük. Olyan dolgokról, amivel nemhogy a városi, de a falusi gyerekek sem mindig találkoznak közvetlenül. A veteményes növényeiről, a tojásból kibújó kiscsibéről, a kiscicáról, aki megtudja, mi az, hogy napsütés, vagy hóesés. Sok mesém tanít az alapvető emberi értékekre, a segítőkészségre, barátságra, becsületességre.

A mese nyugtat: nem eszi meg a macska az egeret, nem mérgezik meg a királylányt, nem vágják le a sárkány fejét. Tudatosan figyelek arra, hogy a mesékben ne legyen erőszak, olyan dolog, ami a kisgyermeket felzaklatja, amitől esetleg félelmei lehetnek. Hiszen az esti mese célja a megnyugvás, a pihenés előkészítése, ezért fontosnak tartom, hogy a mese hallgatása után kellemes élményként gondolja át a hallottakat.

A mese szórakoztat: az írások hangvétele mindig pozitív, könnyed, sokszor humoros, a való életről, vagy rég letűnt korokról szólnak. Mai modern hangvételű, vagy népmesei elemekkel szőtt történetek. Szeretném a gyerekeket a környezetünk életével megismertetni, és szeretném, ha hallanának a régebbi korokban élt gyerekek életéről is. Ezekben a mesékben régi tárgyak, eszközök nevét is megörökítem, és olyan szavakat használok, amiket a mai gyerekek már nem ismernek.

Négy könyvem jelent meg eddig, magánkiadásban.

Az Első verseskönyvem című képeskönyv, a legkisebbeknek szól. Csupa színes oldalon, rövidke verseket tartalmaz. A könyvben két versike az unokámról, Violáról szól. Egy blokkban az állatokról szóló versek vannak, egy-egy versszakban bemutatva őket. Néhány oldalon olyan kérdéseket olvashatunk, amiket a gyerekek nap, mint nap, és naponta többször feltesznek: miért, hogyan, merre kezdettel.

A Csibemese című meséskönyv az óvodás korosztályt célozza meg. Verseket, meséket olvashatunk benne, melyekhez színes illusztrációk tartoznak. A versek a hónapokról, évszakokról, a Mikulásról szólnak, a mesékből nyomon követhetjük egy kiscsibe életét, a búzaszemét, amelyből kenyér lesz, olvashatunk három igazi jó barátról, egy csodatévő mackóról, és egy szegény leányról, aki világgá ment.

A csodatermő fa című könyv már kicsit nagyobb gyerekeknek íródott. Ebben a kötetben vannak az elsőként írt meséim, és verseim. Az írások nagy része a gyermekkori emlékeimből táplálkozik, de megismerhetünk egy csodatermő fát, egy kedves baglyot, és megtudhatjuk melyik növény a legértékesebb a veteményesben.

Az Olasz vacsora egy novelláskötet. Gyermekkorom mindennapjairól szól az első két írás, és olvashatunk néhány vidám epizódot a jelenlegi, németországi életemről is.

A könyvben helyet kaptak az irodalmi pályázatokra benyújtott novelláim, és néhány vidám, vagy éppen elgondolkodtató történet.

Terveim között szerepel A csodatermő fa című kötet újabb, bővített változatának az elkészítése, és egy új mesekönyv kiadása. A kéziratos fiókom rejt még egy naplót is, amely egy kiskutya életét mutatja be. A mese igaz történet, az első kiskutyánkról szól.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére