Jelenlegi hely

Ha kapnál napi 1 órát ajándékba, magadra fordítanád?

Többször elgondolkodom azon, hogy vajon biztosan magukra fordítanák, hasznosan töltenék-e az extra időt a pácienseim? - Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása

Tényleg csak az idő hiányán múlik, hogy elmarad a napi testmozgás, vagy hogy keveset alszunk?

Sajnos amikor az orvosi rendelésen az életmódváltás fontosságára vagy a testmozgás beiktatására hívom fel betegeim figyelmét, hitetlenkedő tekintetekkel szembesülök.

Nincs-nekem-időm-edzőterembe-járni

 mantrák szinte naponta elhangoznak a rendelőben.

Gyakorló orvosként, családanyaként számomra is nagy kihívás beosztani az időmet, így át tudom érezni az időhiányban-szenvedek problémát. Instant receptet nem tudok felírni, hogyan legyen időd magadra, azonban elbújtatott 10-15 perceket biztosan találsz a napodban! (Mennyi is a képernyő előtt töltött időnk?)

Amit most belefektetsz az egészséged megőrzésébe, aktuálisan is és később is kedvező hatása lesz. Miért kellene megvárni egy komoly betegséget, hogy észre vedd tested jelzéseit? Téves azt gondolni, hogy csak mással történhetnek rossz dolgok!

Szűrővizsgálatokkal, éves vérvételi kontrollokkal számos rejtett betegséget vagy betegség megelőző állapotot felismerhetünk. Ilyenkor még van idő cselekedni. Sokszor a lappangó cukorbetegséget az első szívinfarktus kapcsán diagnosztizálják. Aki szerencsésebb, annál egy rutin vér- és vizelet vizsgálat során ez kiderül, még mielőtt egy agyi- vagy szív-érrendszeri katasztrófa beütne.

Tudva levő, hogy a néma gyilkosként is emlegetett kórkép, azaz a cukorbetegség alattomosan teszi tönkre a szervezet ereit a felgyorsult érelmeszesedés következtében. A cukorbetegek életkilátásait a szív-érrendszeri szövődmények határozzák meg. Elejét lehetne venni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a helyes táplálkozással, illetve ha felhagynánk a mozgásszegény életmóddal. 

Az elhízás megelőzésével tucatnyi betegség elkerülhető lenne!

Sőt, bizonyos mértékű elhízást már gyógyszeresen indokolt kezelni, mert egy krónikus gyulladásos állapotot fenntartva előbb-utóbb komoly betegségekhez vezet.

Gondold át a prioritási sorrended és változtass, ha szükséges! Ha felszabadul egy-egy órád: gondolj magadra, a testedre, az egészségedre!

Jusson időd mozgásra, szűrővizsgálatokra, hiszen akiknek fontos vagy, sokáig szeretnének Rád számítani!

Dr Gyöngy Andrea
belgyógyász, diabetológus
https://cukormentesmesek.webnode.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Egy apró szó, ami megváltoztatja az életünket - Hála világnapja

Egy apró szó, ami megváltoztatja az életünket - Hála világnapja

Szeptember 21-én a világ a hála világnapját ünnepli. Első hallásra talán furcsán hangzik, hogy egy külön napot szánunk ennek az érzésnek, pedig ha jobban belegondolunk, kevés dolog van, ami ennyire képes átalakítani a mindennapjainkat.
Jót tenni jó – családi ötletek a Jótékonyság Világnapjára

Jót tenni jó – családi ötletek a Jótékonyság Világnapjára

Szeptember 5-én a világ minden táján a jótékonyságot ünneplik. Ez nem egy „nagy szavakból álló” ünnep, hanem inkább emlékeztető: mindannyian képesek vagyunk jobbá tenni valakinek a napját, néha egészen apró dolgokkal.
Támogatás a gyermekvállalás útvesztőjében

Támogatás a gyermekvállalás útvesztőjében

Sok pár életében elérkezik az a pillanat, amikor úgy érzik: készen állnak arra, hogy bővüljön a család, és gyermek érkezzen az életükbe.
A háziasszonyok dicsérete

A háziasszonyok dicsérete

Valójában mit jelent háziasszonynak lenni? Ha be tudnánk lesni az emberek fejébe, hogy valóban az őszinte véleményüket kapjuk meg, akkor valami ilyesmit találnánk: sütni-főzni, mosni-vasalni, takarítani, rendben tartani. Hát vágyhat ennél többre egy modern, öntudatos nő 2025-ben?
Ugrás az oldal tetejére