Jelenlegi hely

Négy hét családi csapatépítés Ázsiában

Már hónapok óta tudtuk és elköteleződtünk az ügy mellett. 4 hétig csak mi leszünk négyen: anya, apa és gyerekek (3 és 4 évesek). Illetve kicsit többen, mert férj és feleség, szülők és testvérek, gyerekek is. De mindenesetre négy ember, megszakítás nélkül csak és kizárólag együtt, teljes mértékben kiszakadva a hétköznapokból és a megszokottból, jó részt a komfortzóna, de inkább az azon túli részen.

Indulás...

Nem tettünk mást, mint felpakolva a nagyhátizsákjainkat (és a kicsiket) elindultunk Ázsiába, pihenni, illetve sokkal inkább utazni, világot látni. Az úttól azt vártuk, hogy kicsit jobban megismerjük egymást, együtt legyünk, jobban rá tudjunk hangolódni a többiekre és persze, hogy jól érezzük magunkat, lássunk olyan dolgokat, amiket itthon nem.

Még a gyerekek előtt évente legalább egyszer hosszabb időre felkerekedtünk, de az elmúlt öt évben a maximum a két hét volt, az is mindig inkább valamilyen baba- és családbarát helyen.

Sokan kérdezték, hogy jól meggondoltuk? Nem lesz több kín ez, mint nyugi? Nem lett! És miért is lett volna? Tudtuk, hogy ez rajtunk is áll. És mi jól akartuk érezni magunkat. Ezért mentünk.

Mint minden nagyobb utazásunkra, erre is igyekeztünk felkészülni. Már amennyire lehetett a hétköznapi szokásos rohanás mellett. Kicsit éreztük annak is a felelősségét, hogy már nemcsak magunk megyünk, hanem két „másik” is, akik teljes mértékben ki vannak nekünk szolgáltatva. És be kell, hogy valljam, ez utóbbi érzés legfőképpen nem belőlünk indult ki, hanem a környezetünk tette ránk, mint nehéz súlyt.

"Miért kell elráncigálni őket oda? Majd jól elkapnak valami betegséget? Úgysem fognak emlékezni semmire!"

Jajj…

Ez sem így lett.

Most, így hónapokkal később is nap, mint nap előjön valamilyen közös emlék, amit ott és akkor tapasztalunk meg. 

A kicsi például folyton azzal „nyúz”, hogy mikor repülünk újra, és megyünk hajózni az óceánra, de legalább kajakozni, hogy meglessük a medúzákat és a bohóc halakat...

A nagyobb a színes épületeket és ruhákat hiányolja, és még mindig óriási kaland neki, hogy papucsban mászott sziklát, és aludt a város felett a 23. emeleten és persze, hogy járt a dzsungelben.

Para helyett élmények és emlékek...

Volt ezen az úton minden, mint egy jobbféle falusi búcsúban:

Aludtunk repülőn, reptéren, buszon, autóban, tuktukon, long tail boaton, 23. emeleten és tikkfa házikóban is...

Kipróbáltuk a teljes járműparkot, amivel egyik helyről a másira el lehet jutni...

Láttunk keresztény, buddhista, kínai, indiai, muszlim szent helyeket...

Kókuszpálmát, olajpálmát, igazi nagy (szoba)növényeket, gyönyörű virágokat, mangróvés mocsarakat, mindenféle majmokat és madarakat...

Csendes és viharos óceánt, halászhajókat, medúzát, tengeri uborkát, sznorkingoltunk korallzátony felett, szomorkodtunk a rengeteg szemét láttán a parton, ami hatására kézzel fogható lett számukra a környezetvédelem fontossága...

Ettünk mirelit halgolyókat és frissen készítettet, mindenféle rizst (de tényleg!), nyárson sült tintahalat, fogalom lett a durián, megismerték a szezongyümölcs és idénygyümölcs fogalmát, kitértünk az élelmiszerimportra a kapcsán, hogy jé, itt finom a mangó… és bizony egyértelművé vált nekik, hogy az ember nem csak fehér...

Még sokáig sorolhatnám...

Ehelyett mindenkit arra bíztatok, hogy ha valaha is megfordult a fejében, hogy útnak induljon kicsit is egzotikusabb helyekre, de a gyerekek ténye ebben visszatartotta, ne habozzon, menjen! Ne hallgasson a kétkedőkre, mert nagyon szép, de nem, nem adja ugyanazt Olaszország és a Balaton a gyerekeknek (se).

Néhány jó tanács, ha fontolgatjátok az utazást

Mert van néhány dolog, amire így utólag is azt mondom, elengedhetetlen, ha kicsikkel utazik az ember:

  • Oltások
    Érdeklődj, hogy milyen oltások javasoltak azon a vidéken, ahova készültök, és adjátok is be mindenkinek. Attól, hogy más megúszta oltás nélkül, nem jelenti azt, hogy ti is meg fogjátok, és haza is hozhattok valamit anélkül, hogy nektek bajotok esne, de a szomszéd 4 hónaposa már nem bírná.
  • Okmányok
    Legyen minden okmányotok érvényes (nem vicc, hány olyan történet van, hogy lejárt…)
  • Banki ügyek
    Nézzetek utána, hogy mennyire elterjedt a bankkártya használat azon a vidéken. Ha mérsékelten, akkor sajnos nincs más választás: a rengeteg készpénz lesz csak a megoldás.
  • Orvosi ellátás
    Gyűjtsetek infót arról, hogy milyen az egészségügyi ellátás, vannak-e színvonalas magánintézmények, ha az állami nem megfelelő. Konkrétan amerre jártok, hol van elégséges szolgáltatást nyújtó intézmény.
  • Biztosítás
    Kössetek mindenkire szipi-szupi biztosítást. Hidd el, megéri a pénzt. Nekem például a trópusokon sikerült egy arcüreggyulladást összehoznom… Mindenre fel voltam készülve, de erre nem.
  • Szállás
    Az első pár szállást a magad megnyugtatására és a felesleges talpalás elkerülése végett érdemes előre foglalni itthonról, a többivel, ha van bőven szállás, akkor nem érdemes előre sietni, mert bármi boríthatja a menetrendet. 
  • Higiénia
    Tartsátok be a higiéniai szabályokat, egy kis kézfertőtlenítő mindig legyen kéznél. Meg még egy kicsi...
  • Útinaplók
    Hallgassatok meg olyanokat, akik már jártak ott. Családdal, de az is jó, ha nélküle. Sokat lehet okulni ezelből a személyes útinaplókból.
  • Spontaneitás
    Legyetek felkészülve, hogy gyerekkel pláne bármi lehetséges, szóval nem érdemes nagyon mereven tervezni. Csak lazán!

Kalandra fel, a trópusokon lassan kezdődik a szezon! Itthon pedig, hát… csak nézzetek ki az ablakon.

Szerző: Blaskó Anna – 2 gyerekes édesanya, HR és munkaügyi szakértő, coach

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Ugrás az oldal tetejére