Jelenlegi hely

Hogyan szeresd meg a beszoktatási időszakot?

Itt a szeptember és óvodába vagy óvodából iskolába ballagott a gyerek. Szülőként az egyik legkeményebb dolog az új helyre való beszoktatás. Szeretnéd megadni a legjobbat, meg akarsz felelni a pedagógusok elvárásainak, azt szeretnéd, hogy minél gördülékenyebb,, sírásmentesebb legyen az átmenet.

És közben ott a belső hang, aki folyamatosan arról tájékoztat, hogy bezzeg a másik gyerek…

Bezzeg a szomszéd gyerek nem bőg, bezzeg a gyerek legjobb barátja időben beér, bezzeg a különórán megismert barátnak már sokkal szebb a pliéje/lova/karate szettje stb. Jobban pattogtatja a labdát, hamarabb nyer a sakkban, ötször volt már a Holdon, miközben a Te gyereked még csak most tanult meg cipőt betépőzárazni.

Ha ismerősek a fenti gondolatok, akkor megnyugodhatsz, Te egy normális ember vagy, csak kicsit túlaggódtad a helyzetet.

Azt gondolod, hogy a szülői üzemmód hozzátartozója a folyamatos aggódás. Pedig nem.

Lássuk, hogy hogyan könnyítheted meg a beszoktatási időszakot (kb. 6 hét) gyermeked és legfőképpen Önmagad számára.

Nyugodt környezet - Ha befelé sírsz, kifelé mosolyogsz, a gyerek sírni fog.

A gyerekek szuper antennával rendelkeznek. Neked meg sem kell szólalnod és már tudja, hogy éppen most vesztél össze apával, barátnővel, anyóssal, most nyertél a lottón, világkörüli útra indulsz, vagy csak egyszerűen sikerült az éjszaka aludnod. Belőled indul ki a gyerek, Te vagy a támasza, a védőbástyája. Ha azt érzi, hogy ez a támasz biztos és nyugodt, Ő is azzá fog változni.

Bizalom – az élet csimborasszója

A legnehezebb dolog bizalmat szavazni annak, aki a gyermekeddel kapcsolatba kerül. Pedig a lehető legfontosabb.

Megtanulni bízni annyit tesz, tudni, hogy az életben mindig a számunkra legelőnyösebb dolog fog történni.

Még akkor is, ha első ránézésre rossznak tűnik. Ha te megbízol a nevelőkben, nyert ügyed van az iskolába való beszoktatással. Sőt elárulom, ez a kulcsa az egésznek. Ezzel arra tanítod gyermekedet, hogy bízzon abban, hogy az ismeretlen dolgok jót hoznak. Hidd el, gyermeked is sokkal magabiztosabban, szeretettel fog iskolába járni.

Gondolj végre magadra – így válsz biztos támasszá

Az első 3 évben össze voltatok zárva, most hirtelen rád fog szakadni egy csomó szabadidő. Az is lehet, hogy az időbeosztásodban nem történik jelentősebb változás, mert van kistesó, vagy visszamentél dolgozni. Akkor is: kérlek,

használd ki, változtass Te is, és iktass be a naptáradba ÉN-IDŐT.

Minden héten kötelező 1 órát csak önMAGaddal foglalkoznod. Igyekezz kizárni a gyerekek magánóráját, suliját, férjedet, feleségedet, egyszóval mindazt, amin a hétköznapokban gondolkozol. Engedd meg magadnak, hogy egy órán keresztül azt tedd, amire régen vágytál: alvás, olvasás, tánc, torna, jóga, horgolás, múzeum, foci, zenélés. Ne feledd, volt életed a gyerekek megszületése előtt is. Furán hangozhat, de ha megengeded magadnak az ÉN-IDŐT, gyermekeddel sokkal közelebb fogtok kerülni. De ne higgy nekem, próbáld ki magad!

Hagyd a dolgokat megtörténni

Engedd meg a tanítónak, a gyereknek és magadnak is, hogy megszokjátok a környezet- és életmódváltozást. Még ne kérdezgesd a tanítókat a gyermekedről. Adj időt nekik is, a gyereknek is, magadnak is. A gyermekeddel kapcsolatos kérdéseidet gyűjtsd össze és az első szülőin tedd fel azokat bátran. Ez egy jó szűrő is.
Ha van olyan kérdésed, ami fent marad a listán, az valóban fontos. Ha időközben megoldódott, nem is volt annyira égető. Legyen elég az, hogy a gyerek mosolyogva kel fel és alig akar hazamenni a suliból. Ebből pontosan érezni fogod, hogy milyen neki a váltás. Ha mégis tudni szeretnéd, kérdezz kreatívan a gyerekedtől. Egy kis segítség, hogy milyen kérdések által tudsz közelebb kerülni gyermeked iskolai életéhez.

Különóra – kell vagy sem?

Gyakorló tanítóként mindig azt tanácsolom, hogy az első osztályban még ne járjon a gyerek különórákra. Miért? Éppen most tárul elé egy új világ: ki kell alakítania a szociális hálóját, önmagát elhelyezni az osztály térképén, a tanítóival és az osztálytársaival jó kapcsolatot kialakítani, az iskolát, a helyi szabályokat megismerni és megszokni, érzelmileg is integrálnia magát, elfogadnia, hogy mostantól ez az új otthona. Van tennivalója bőven, ugye látod?

Ha mégis úgy alakult, hogy már az óvodától járt sportolni, esetleg egyesületben sportol, kérlek, ne tegyél mellé több elfoglaltságot. Várj türelemmel, figyeld meg, hogy szólni fog, ha valami igazán érdekli.

Járj Te különórára!

Miért ne járhatnál te különórára? Miért ne vághatnál bele Te valami újba? Nyelvtanulás, tanfolyam, fotózás... Ezzel válsz csak igazán gyermeked hétköznapi hősévé! Látni fogja, ahogyan a semmiből felépítesz valami újat. Meg is tudjátok beszélni közösen, hogy kinek mi okoz nehézséget az új élethelyzetében. Hidd el, jóval hitelesebbnek fogja tartani a véleményed ezután. Próbáld ki!

Türelemben, szeretetben, bizalomban, vidámságban, nevetésben gazdag beszoktatási időszakot kívánok Mindannyiunknak. Bizony, nekem is!

Nemes Lilla

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni, anélkül hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére