Jelenlegi hely

Burgonyanapokat rendeznek Gyenesdiáson

A keszthelyi Burgonyakutatási Központ saját nemesítésű fajtáit mutatják be, szaktanácsadások tartanak, krumplis ételeket sütnek-főznek és kóstoltatnak szombaton Gyenesdiáson, a burgonyanapon.

A keszthelyi Burgonyakutatási Központ saját nemesítésű fajtáit mutatják be, szaktanácsadások tartanak, krumplis ételeket sütnek-főznek és kóstoltatnak szombaton Gyenesdiáson, a burgonyanapon.

A negyedik alkalommal megrendezendő program célja a burgonyafogyasztás népszerűsítése, a saját nemesítésű keszthelyi fajták megismertetése és a gasztronómiai lehetőségek bemutatása - mondta el a PE Burgonyakutatási Központ igazgatója az MTI-nek.

Polgár Zsolt hozzátette: a burgonyanapon a legeslegújabb keszthelyi fajtákat - az Aranycsipkét és a Botondot - is bemutatják. Mindkettő korai érésű, rózsahéjú, mutatós kinézetű fajta, nagyra nőtt gumóik szépek, formásak.

Az MTI kérdésére elmondta: minden új fajtának "találó", a tulajdonságaira leginkább jellemző nevet keresnek. Az öt-hat éve forgalomba került Balatoni rózsa például a származási helyéről kapta a nevét, az idén elfogadott Botond pedig valószínűleg "ütős fajta" lesz, ezzel a névvel - és természetesen a jó tulajdonságaival - betörhet majd a magyar és a külföldi piacra - hangsúlyozta Polgár Zsolt.

A kutatási intézetben az elmúlt években négy-öt új burgonyafajtát nemesítettek. Olyan tulajdonsággal rendelkező fajtákat termelnek, amelyek leginkább megfelelnek az elvárásoknak. A termelők számára elsődleges, hogy a burgonya korai érésű, nagy termőképességű, a betegségekkel szemben ellenálló legyen. A fogyasztók elsőként a "szemrevalóságot" - a krumpli legyen rózsahéjú, lehetőleg szabályos formájú - tartják a legfontosabbnak,és csak ezt követően vizsgálják a "belső tartalmat", vagyis milyen az íze, mennyire lisztes, mennyire fő szét.

A vásárlók többsége a rózsahéjú, sárgahúsú fajtákat kedveli. Az elmúlt öt-hat hat évben forgalomba került keszthelyi fajták - a Balatoni rózsa, a Katica - a felsorolt tulajdonságok mellett korai érésűek, szabályos formájúak, az enyhén lisztes, Démon-fajta pedig sütésre és főzésre egyaránt alkalmas - emelte ki a kutatási Központ igazgatója.

A gyenesdiási rendezvényen a keszthelyi fajtákból készült burgonyás ételeket meg is kóstolhatják a résztvevők, a főzőversenyen pedig kipróbálhatják a gasztronómia lehetőségeket. Az alapanyagot a kutató intézet adja, a csapatok két-három keszthelyi fajta közül választhatnak.

A burgonyának egyébként "ezer és egy elkészítési módja van". A csapatok tetszésük, fantáziájuk és kreativitásuk szerint készíthetik el a kedvenceiket: a tócsi, a paprikás krumpli, töltött burgonya számos változatát, a törtburgonyával készült gombócot, juhtúróval, pirított szalonnával tálalt sztrapacskát, burgonyás rétest. Az elmúlt években krémlevest is főztek burgonyából, de fantázianévvel is készültek már gyönyörű, ízletes burgonya-kreációk.

 

Forrás: MTI

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére