Jelenlegi hely

Köhögéscsillapítás várandósan - 2.

Mielőtt gyógyszerhez nyúl a várandós kismama, előtte mindenképpen konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével!

A száraz köhögés csillapításáról már beszéltünk. Ha nem száraz, hanem hurutos a köhögés, akkor az alábbiakra tanácsos tekintettel lennünk kismamaként: 

A hurutos köhögésnél tapadós, zöldessárga vagy fehéres színű nyák, köpet jelenik meg. Lényeges tudni, hogy az ilyen, ún. produktív köhögést nem ajánlott köhögéscsillapítókkal elfojtani, hanem a lerakódott nyákot fel kell oldani és el kell távolítani, amihez köptetőkre és/vagy hurutoldókra van szükség.

Mit tehet a kismama hurutos köhögés esetén?

Elsőként „gyógyszermentes” megoldásokkal kell próbálkozni. A levegő sós vízzel történő párásítása és annak belélegzése segíthet a nyák feloldásában. A gyógyszerek használatát célszerű arra az esetre tartogatni, ha a kezelőorvos azt kifejezetten javasolja.

1. A hurutos köhögés kezelésére alkalmas hatóanyagok közül az acetilcisztein, az ambroxol és a bromhexin a legismertebbek. Ezek szirupokként, szuszpenziókként, vízben oldandó granulátumként, (pezsgő)tablettaként – általában vény nélkül – kaphatók a gyógyszertárakban.

Az említett három hatóanyag régóta jelen van a gyógyszerpiacon, és várandósság alatti alkalmazásuk során eddig nem találtak teratogitásra (= magzatkárosító, magzati fejlődési rendellenességet okozó jellegre) utaló jelet. Ennek ellenére a betegtájékoztatókban az szerepel, hogy csak a kezelőorvos javaslatára szabad a szereket használni, az előnyök és kockázatok mérlegelése után.

2. Az előbbi hatóanyagokhoz hasonló tulajdonságú a karbocisztein, illetve a gvajfenezin. Ezek várandóság alatti szedésére vonatkozóan csak kevés információ áll rendelkezésre, így alkalmazásuk – főként az első trimeszterben – kerülendő.

Mi a helyzet a növényi szerekkel?

Szedhetik a kismamák a kakukkfüves, a lándzsás útifüves vagy a borostyánlevél kivonatos szereket?

Talán meglepő, de a sokak által ősréginek, „klasszikusnak” tartott, és gyermekkor óta szedett növényi készítményeknek a használata babavárás alatt nem tekinthető teljesen ártalmatlannak. Igaz, hogy természetes eredetű termékekről van szó, és azok kismamáknál való alkalmazása eddigi eredmények alapján nem vezet fokozott teratogenitási rizikóhoz, mégis elővigyázatosnak kell lenni. A köhögés kezelésére alkalmazott növényi kivonatokat tartalmazó szerekkel eddig nem történt elegendő számú megbízható klinikai vizsgálat, ami a szerek alkalmazásának biztonságosságát igazolta volna.
 

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére