Jelenlegi hely

Gátmasszázs

A hüvelyen keresztüli szülés során viszonylag gyakran fordul elő repedés, amit szükség esetén varrással kell helyreállítani. Hogyan lehet megelőzni, vagy mérsékelni ennek súlyosságát?

Szülészorvosok szerint a gátmasszázs növeli a gát területének nyújthatóságát, rugalmasságát. Ez azt jelenti, hogy kisebb az esély a gátrepedésre vagy gátmetszésre.

 

A ruganyos gát elszakadhat, elrepedhet

A gát a hüvelybemenet és a végbél között elhelyezkedő terület, mely igen nagyfokú nyúlásra képes a gyerekszüléskor, de néha repedhet, szakadhat. Ha a szülészorvos a szüléskor gátmetszést végez, az ezen a területen történik. Elképzelhető, hogy egyszerű sebészeti varrásra szükség lesz a szülés után, ha szakadás, vagy gátmetszés történt, hogy szebben, eredményesebben forrjon össze a szöveti réteg.

A gátmetszés alapvetően nem szükséges. Mégis néha előfordul, hogy a szülészorvos gátmetszést javasol. Gátmetszés szükséges például, ha a babának gyorsan meg kell születnie, fontos, hogy könnyen, akadálytalanul távozhasson a szülőcsatornából.

 

Gátmasszázzsal csökkenthető vagy elkerülhető a repedés

A szülészorvosnak számos lehetősége van, hogy csökkentse a repedés előfordulását. Javasolhat speciális szülési helyzeteket, enyhe nyomást gyakorolhat a baba fejére, ahogy halad kifelé, vagy kerüli a fogó használatát.

A gátrepedés előfordulásának csökkentése számos kutatás témája, melyek szerint a várandósság utolsó heteiben végzett gátmasszázs csökkenti a gátrepedés előfordulását szüléskor. Ezt a masszázst, melyet két ujjal kell végezni a gát szövetein, otthon, naponta egyszer vagy kétszer érdemes megtenni a várandósság utolsó 4–6 hetében.

A masszázs egyes nőknél hatékonyabb, mint másoknál. Először szülőknél, 30 éveseknél vagy idősebbeknél, vagy akiknek volt már gátmetszésben részük kisebb a hatás. Viszont kevésbé súlyos repedés/szakadás fordul elő a várandósság utolsó heteiben végzett gátmasszázs esetén.

A gátmasszírozás alatt gyakorolható a gátizmok ellazítása. Mindez segít felkészülni a gát tágulására és arra az esetleg előforduló égő érzésre, ami a baba fejének megszületésekor érezhető. Ennek a területnek az ellazítása segít a szüléskor előforduló repedés/szakadás megelőzésére.

 

Galenus

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére