Jelenlegi hely

9 tipp, ha egyedül közlekedik a gyerek

Mikor jön el az idő, amikor egyedül mehet iskolába? Erre nincs általános szabály, de néhány dolgot érdemes megbeszélni velük, mielőtt egyedül útra kelnek.

Minden család maga dönti el, mikor érkezett el a pillanat, amikor a nagyobb gyerekek már önállóan közlekedhetnek. Ilyenkor felmerül néhány kérdés: Milyen messze van az iskola, milyen a közlekedés? Több kerületen keresztül kell utazni sok átszállással vagy csak a szomszéd utcába átsétálni? A gyerekünk megbízható, önálló, szeretne már egyedül menni? El tudom engedi jó szívvel vagy félek ettől a helyzettől?

Néhány hasznos tanács:

Kevesebb cuccot vigyél!

Ha megoldható, inkább kevesebb csomagja legyen, egy nagy hátizsák, táska praktikus megoldás. Ha foglalt mindkét keze, nehezebben tud kapaszkodni, mozogni a járműveken. Elejtheti, elveszítheti a kisebb táskákat, futni sem tud, ha sok terhet cipel.

Ne rohanj!

A rohanás számos veszélyt rejthet. Tudatosítsuk bennük, hogy ne fussanak a busz, villamos vagy metró után, és ne próbáljanak az utolsó pillanatban felugrani a járművekre. Inkább utazzanak egy megállóval tovább, ha nem sikerült leszállniuk időben. Ha lemaradtak a járműről, várják meg a következőt még akkor is, ha emiatt elkésnek. Semmi nem olyan sürgős, hogy baleset érje őket.

Mindig ugyanazon az útvonalon

A biztonságos közlekedés miatt is lényeges, hogy reggel az iskolába, és a tanítás után az iskolából hazafelé is mindig ugyanazon az előre megbeszélt, jól ismert útvonalon menjen haza a gyerekünk. Ha késik, vagy valami gond van, tudjuk merre keressük. A legjobb olyan útvonalat választani, ahol kamerák figyelik az utcát, vagy forgalmas városrészeken vezet.

Tegyünk egy próbát!

A legjobb, ha elkísérjük néhányszor, együtt bejárjuk az útvonalat és elmondjuk neki, hogy mire figyeljen, milyen helyzetek várnak rá közben. Majd az első napokban kövessük messziről, így látjuk, hogy milyen ügyesen oldja meg a dolgot.

Közlekedj okosan!

Legyen tisztában a közlekedési szabályokkal, az útközben előforduló közlekedési helyzetekkel. pl. Hogyan lehet biztonságosan átkelni az úton? Nézzen balra, jobbra és ismét balra.

A telefonálás, kütyüzés, fülhallgatós zenehallgatás elvonja a figyelmet, balesetveszélyes.

Ha zöld a lámpa, akkor is számíthatunk tolató, kanyarodó autókra, biciklisekre.

Legyenek útitársaid!

Szervezzük meg, hogy más gyerekekkel jöjjön hazafelé, biztosan van ilyen osztálytárs, iskolatárs, közelben lakó ismerős. Ne menjen elhagyatottabb kis utcákba, akkor sem, ha kerülővel hosszabb lesz az út.

Ne legyél célpont!

Minél több és értékesebb tárgy van nála látható helyen, annál inkább céltáblája egy támadásnak. Drága telefon, tablet, más műszaki cikkek, ékszerek veszélybe sodorhatja őt.

Ha megszólít valaki

Ha az utcán idegen megszólítja, ne fogadjon el tőle semmit, ne menjen vele, ne szálljon be a kocsijába. Ne adja oda senkinek a telefonját, hogy felhívjon valakit! Határozottan mozogjon magabiztosságot sugározva.

Tartsd fejben!

A gyerekünk tudja fejből a szülők telefonszámát, lakcímét vagy legyen nála felírva! Ha segítségre van szüksége, az utcán bátran szólítson meg egyenruhás rendőrt, vagy hívja a 112-t. Ha megtámadják, fusson el minél gyorsabban, minél messzebbre, emberek irányába.

Felh. forrás: bunmegelozes.blog.hu

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére