Jelenlegi hely

Burokban nevelni – jó vagy rossz döntés?

„A világ szörnyű hely. Ezért költöztünk ki egy zalai zsákfaluba – hogy a gyerekeinknek minél később kelljen szembesülni azzal, mi is történik odakint.” Ezt a mondatot egy ismerős anyuka fogalmazta meg nemrég, miután második gyerekük születése után a fővárosból szó szerint elmenekültek vidékre. De vajon hogyan hat a burokban nevelés a gyerekre?

A gyerekeiket túlságosan (értsd: indokolatlan mértékben) védő és féltő szülők sokszor érvelnek azzal, hogy a lehető legjobbat teszik a gyerkőcökkel azáltal, hogy biztonságban tartják őket. Pedig lehet, hogy épp ezzel az attitűddel teszik ki őket egy igen komoly veszélynek, hiszen hogyan tanulja meg egy gyerek az életrevalóságot, a gyakorlatiasságot, a veszélyek felismerését és mérlegelését, az önálló és felelősségteljes döntéskészséget, és egyáltalán: hogyan lesz önálló, ha mindentől igyekeznek óvni őt?

Hogyan hat a túlságosan védelmező szülő a gyerekre?

A túlvédő szülő tudat alatt azt az üzenetet közvetíti a gyerek fel, hogy a világ nem biztonságos hely. Ennek következében a gyerek úgy nő fel, hogy fél kockázatot vállalni, tehát arra törekszik majd, hogy minél inkább a komfortzónájában maradjon, hiszen azt tanították neki, hogy a legjobb az, ha ki sem mozdul onnan. Ez a „bevésődés” sokszor annyira meghatározó, hogy a gyerek még akkor sem nyit a külvilág felé, ha élete boldogtalan.

A burokban nevelés a gyerek önbecsülését is nagyon alá tudja ásni, hiszen előbb-utóbb azt fogja érezni, hogy valójában nem tartják őt elég életrevalónak, rátermettnek, és a szülei nem hiszik el róla, hogy képes az élet nehézségeivel önállóan szembenézni. Márpedig ezek az érzések komoly sebet ütnek az önértékelés falán.

Forrás: csaladhalo.hu

A teljes cikk továbbolvasásához kattints ide!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére